Výběr domény

Jak vybrat dobrou doménu?

Obecně je vhodné dbát na to, aby doména byla:

  • Krátká
  • Snadno zapamatovatelná, snadno zapsatelná
  • Bez zbytečných znaků (čílice, pomlčky, zdvojené hlásky)
  • Originální a nezaměnitelné

Jedna nebo více domén?

Pokud plánujete provozovat více služeb, máte možnost buď registrovat více domén, nebo jenom jednu a různé služby poskytovat na subdoméně. Například, když budete chtít vytvořit 3 weby o cestování, můžete si registrovat domény:

www.kreta.cz
www.korsika.cz
www.reckeo-strovy.cz

Nebo zkusit najít nějakou vhodnou doménu prvního řádu, např. rovnou.cz a jednotlivé destinace umísti na subdomény:

kreta.rovnou.cz
korsika.rovnou.cz
recke-ostrovy.rovnou.cz

Tuto možnost můžete zvolit, pokud spolu témata souvisejí, ale klidně i když spolu nesouvisí vůbec, záleží jen na tom, zda se vám taková adresa líbí a bude pro návštěvníka zapamatovatelná. Navíc doména ani nemusí dávat smysl, můžete si registrovat nějakou vlastní značku, třeba blos.cz, pod ní pak dávat různé obsahym, např.:

ubytovani.blos.cz
pujcky.blos.cz

Výhoda je, že máte vše pod jednou značkou a že ušetříte peníze za další doménu a webhosting. Můžete se takto pouštět do nejistých projektů bez prvostní investice do domény. Webhosting obvykle nabízí množství subdomén zdarma (např. Webhosting C4 jich nabízí 100).

Značka nebo vyhledávač?

Doménové jméno obvykle tvoří buď název společnosti (Google.cz) nebo obecný název výrobku (ubytovani.cz), případně kombinace obojího, kdy návštěvník ví, jak se společnost jmenuje a co nabízí (ubytovaniAlfons.cz, ubytovanivPraze). U doménových jmen se nerozlišují velká a malá písmena.

Pokud se v adrese objevuje vaše klíčové slovo, přes které chcete, aby vás nacházeli návštěvníci ve vyhledávačích (tedy např. "ubytování", "cestování", "půjčky" atd.), máte výrazně vyšší šanci se probít na přední pozice. Nejde ani o to, že by vyhledávače tolik přikládali hodnotu klíčovým slovům v adrese, ale o to, že pokud na váš web někdo umístí odkaz, obvykle se v jeho textu objeví vaše doménové jméno, v takovém případě už vyhledávač klíčové slovo registruje a zvyšuje hodnotu vašeho webu, protože, ve zkratce řečeno, pozice ve vyhledávači je úměrná počtu kvalitních odkazů, které na daný web vedou a neméně důležitý je text odkazu, podle kterého vyhledávač usuzuje na obsah webu. Chcete-li být na prvním místě na "ubytování", potřebuje desítky, stovky možná tisíce odkazů, v jejichž textu se bude objevovat klíčové slovo "ubytování".

Problém je, že velká část klíčových slov je už zabraná, a tak je těžké najít nějaké jednoduché a užitečné (alespoň mezi doménami .cz). Proto může být vhodným řešením zvolit si svou originální značku, tu budovat a propagovat, aby web byl nezaměnitelný s ostatními. Doména je mocný marketingový nástroj, jde o svébytnou značku, která se zobrazuje na internetu, vizitkách, letácích a třeba i v e-mailových adresách. Nicméně i dnes je stále možné dát si práci a najít dobré a volné doménové jméno. Případně je také možné kontaktovat majitele domény s nabídkou odkupu. Řada domén je registrovaná pouze za účelem následného odprodeje skutečnému zájemci.

Jakou doménu zvolit .cz .com nebo .eu

Pokud se jedná o české stránky je vždy lepší zvolit variantu .cz, pro slovenské .sk. Návštěvníci jsou na tuto koncovku zvyklí, když si zapamatují doménové jméno, zpravidla nejprve napíší tuto koncovku, pak snad zkusí .com a nakonec snad i ostatní koncovky, ale to už je čirá spekulace. Koncovka .com je vhodná pro anglický web, nebo pro mezinárodní web. Koncovka .eu není úplně vhodná, málokdo ji registruje. Ještě snad za pošimnutí stojí doména .info, která je vhodná pro informační weby. Doména .org je dobrá pro mezinárodní organizaci. Domény .biz a .net za moc nestojí. Doména .name také není úplně atraktivní.

S pomlčkou, nebo bez?

Představte si situaci, máte doménu www.ubytovani-praha.cz. V takovém případě jste nejspíš udělali chybu, protože návštěvníci obvykle píší doménová jména bez pomlček. Lepší než www.ubytovani-praha.cz je ubytovanipraha.cz. Nejlepší však je mít registrované obě domény, aby druhou doménu, na kterou mohou přicházet návštěvníci, kteří si spletli adresu (napsali špatně pomlčku), nemohla koupit například konkurence. V takovém případě je nejlepší registrovat doménu www.ubytovanipraha.cz, zaplatit k ní webhosting a registrovat druhou doménu www.ubytovani-praha.cz, která se bude pouze přesměrovávat na adresu www.ubytovanipraha.cz. Aby se doména mohla přesměrovat, musíte si zaplatit tzv. alias hosting, který obvykle stojí kolem 100 Kč ročně a slouží pouze k přesměrování (více o alias hostingu). Jiná možnost je pouze zaplatit cenu domény, potom se na doméně nebude zobrazovat žádný obsah a nebude se přesměrovávat.

Využijte možnosti získat webhosting s doménou zdarma, slevový kupón na doménu je 'DZ', podrobný návod naleznete na hlavní stránce.